Trzeba walczyć o mózg

Sposobem opóźnienia bezobjawowej klinicznej fazy choroby jest tworzenie rezerwy poznawczej, co jest definiowane jako wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie życia. Mogą one opóźniać powiązany z wiekiem spadek funkcji poznawczych, odraczać, zmieniać czy spowalniać rozwój procesu otępiennego. Więcej neuronów pracuje, jeśli uczymy się języków obcych, kultywujemy swoje pasje, kształcimy się przez całe życie. 

Uboga aktywność ruchowa skraca okres przedobjawowy, podobnie jak skłonność do zamykania się w sobie i brak kontaktów towarzyskich.
Nawet jeśli nie mamy obciążenie genetycznego, ani żadnych danych wskazujących na choroby neurodegeneracyjne, walczmy o nasz mózg. Należy prowokować mózg do aktywności. Doskonale sprawdzi się nauka języka obcego, gra w szachy, układnie puzzli i wyznaczanie sobie nowych wyzwań i ich realizacje. W tych przypadkach rozwiązywanie krzyżówek czy czytanie książek to za mało. Bardzo ważna jest też systematyczna aktywność fizyczna. Trzeba też o siebie dbać i nie zaniedbywać leczenia chorób współistniejących.

Dr n. med. Krystyna Paprocka, neurolog.